Efesli bir leylek konuyor şimdi pencerelerimize

Merhabalar;

Efesli bir leylek konuyor şimdi pencerelerimize…

Güzel bir Ocak ayında hem de…

Bize Efes Selçuk’u, Efes Selçuk’un kültürünü, sanatını getirecek. 8600 yıllık bu kentin tarihini getirecek. Bu kentin hikayesini getirecek.

Efes Selçuk, belleği böylesine zengin bir kentken, bu kentte yaşamak, bu kenti yaşatmak kadar anlatmak da lazım diye düşündük. Her ne kadar bu kentte yaşasak da, böylesine uzun bir zaman tüneline yayılan bu zenginliğe karşı biraz unutkan olabiliyoruz. Gözden kaçırabiliyoruz bazı detayları. Efesli Leylek işte bize biraz da unuttuklarımızı, gözden kaçırdıklarımızı  hatırlatacak aslında. Bunu yaparken de kültürden, sanattan yararlanacak.

Efesli Leylek tüm bunları bir kez daha bize hatırlatmadan önce biraz Efes Selçuk’u konuşalım. Efes Selçuk’u biz nasıl anlatırız; nereden başlarız. Havasından mı, suyundan mı, tarihinden kültüründe mi, bize iyi gelen yanlarından mı? Hepimizin çocukluğundan bir hatıra taşıyan Pamucak Sahili, Artemis’in bereketiyle yetişen meyveleri, Ayasuluk Kalesi, dünyanın neresinden gelirse gelsin ziyaretçilerine huzur veren Meryem Ana Evi, dünyanın göz bebeği Efes Antik Kenti,  leylek sesleri, Efes Selçuk’a geldiğimizi anımsatan su kemerleri, rengarenk festivalleri, Şirince’nin evleri ve daha birçok şey… İşte Efesli Leylek bunları getirecek pencerelerimize… Bir masal anlatırcasına değil. Çünkü Efesli Leylek geçmişe sahip çıkarken; geleceğe köprü atmak için kondu pencerelerimize.

Sayfaları çevirirken kentimizle, kentlimizle yeniden tanışacağız. Bildiğimiz yerlere, bildiğimiz yüzlere daha farklı bir gözle bakacağız. Efes Selçuk’un hafızasına göz atarken; yarının belleğini oluşturacağız adım adım hepimiz. Efesli Leylek kültür sanatla bunu bize hatırlatacak. Yarının belleği demişken; Efes Selçuk’un belleğini taşıyan, yarının belleğini yazan Selçuk Efes Kent Belleği tarafından hazırlanıyor dergimiz.  Kültür sanat içerikli olacak. Ancak kültür sanat bahanesi sanki Efes Selçuk’un. Bu topraklar böylesine rengarenkken, alabildiğine zenginken,  farklı coğrafyalardan leylekler buraya göç edip gitmemişken bizim yazacak daha çok öykümüz, söyleyecek çok sözümüz var. Yolu kültürden, sanattan geçen Efesli Leylek bunun için var.

Anlatmak yetmeyecek sevdamız Efes Selçuk’u,.. Doğup büyüdüğümüz, belki de sonradan leylek misali konduğumuz bu kenti… Bu yüzden biz, kent belleğimiz diyor ki; kulak verelim Efesli Leylek’e… Onunla bir yolculuğa çıkalım sayfalarda…

Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Keyifli Okumalar…

Selçuk Belediye Başkanı

Filiz Ceritoğlu Sengel